Ako vzniká, čo spôsobuje a ako mu predchádzať
So stúpajúcim vekom zvieraťa je potrebné venovať zvýšenú pozornosť chrupu Vášho domáceho miláčika. Problémy so zubami sa vyskytujú pomerne často.
Medzi príznaky, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť a následne si naplánovať návštevu Vášho veterinárneho lekára patria:
- halitóza – zápach z papule
- zmena sfarbenia zubu
- plak (slizký povlak zo slín, zvyškov jedla a baktérií) na povrchu zubu
- zubný kameň na povrchu zubu
- červené alebo podráždené ďasná
Baktérie zohrávajú hlavnú rolu pri formovaní plaku alebo zubného kameňa, žijú na zvyškoch potravy v ústnej dutine. Keď sa baktérie zmiešajú so slinami a zvyškami potravy, v priestore medzi ďasnom a zubom sa začína formovať plak, ktorý sa postupne šíri po celom zube. Plak môže vznikať do pár hodín po jedle. Už po 24 hodinách dochádza k ukladaniu vápenatých solí zo slín a plak postupom času tvrdne, mení sa na zubný kameň.
Baktérie si časom nachádzajú cestu k čoraz hlbším štruktúram zuba až ku samotnej kosti a spôsobujú tým oddelenie zuba od ďasna a kostných štruktúr. Toto nazývame ako periodontálne ochorenia. Bez vhodnej liečby dochádza najskôr k zápalu ďasna (gingivitída), oddialeniu ďasna od samotného zuba a odhaleniu krčka zuba (čo je pre dané zviera bolestivé), v konečnom štádiu až strata zuba.
Periodontálne ochorenia sú vážne a často krát spôsobujú nevratné zmeny, vyžadujú si komplexnú terapiu. Medzi klinické príznaky patria červené, opuchnuté, citlivé, ustupujúce, krvácavé ďasná, bolestivosť ústnej dutiny, zápach z papule.
Žiaľ, tento problém nekončí len v ústnej dutine. Podráždené a oslabené ďasná umožňujú prestup baktérií do krvného obedu, ktorým sú zanášané do celého tela. Predstavujú potenciálne riziko vzniku infekcie vnútorných orgánov ako srdce, pečeň, obličky. Ochorenia ústnej dutiny taktiež môžu ovplyvniť správanie Vášho domáceho miláčika, dokonca až agresivitu.
Ochoreniam v ústnej dutine sa dá predchádzať preventívnymi návštevami u Vášho veterinárneho lekára, vhodnou domácou starostlivosťou o ústnu dutiny a samotnou výživou zvieraťa.
MVDr.Katarína Hanáková