Kotercový kašeľ ( Infekčná laryngotracheitída)

Je infekčné ochorenie psov postihujúce dýchacie cesty.
Pôvodcom tohoto ochorenia sú vírusy a baktérie: Parainfluenza, Adenovírus, Bordetella apod.
Vzhľadom na to, že pôvodcom ochorenia nie je len baktéria ale aj vírus, može byť v niektorých prípadoch liečba komplikovaná a zdĺhavá a časté sú aj recidívy( opakovanie ochorenia v rôznych intervaloch)
Ochorenie najčastejšie postihuje psov v hromadných chovoch, avšak v poslednom období aj psov chovaných jednotlivo. Najčastejšie dochádza k ochoreniu na jeseň, v zime a na jar (resp. keď sú velké rozdiely teplôt, vlhko, alebo extrémne nízke teploty…).
Príznaky: apatia, nechutenstvo, kašel, (niekedy pripomínajúci akoby mal psík niečo v hrdle), najčastejšie suchý dráždivý kašeľ, prípadne zvracanie, sťažené prehĺtanie, pri dlhšom neliečenom priebehu hlboký neutíchajúci kašeľ, vysoká teplota, až zápal pľúc, apod.
Liečba: nutné je podávanie antibiotik, a podporných látok podľa zváženia Vášho veterinára. Liečba može byť niekedy ozaj zdlhavá.
Prevencia: vakcinácia!!!! Na trhu existuje viac druhov vakcín, ktoré síce nie vždy zabránia aby psík ochorel ( vzhľadom na to, že pôvodcov ochorenia je viac …), avšak výrazne skrátia dobu liečenia a ochorenie prebehne v miernejšej forme, šanca na opakovanú infekciu je výrazne znížená.
Bežné vakcíny nechránia Vášho psíka pred týmto ochorením, je nutná špeciálna vakcinácia.

Existujú dva druhy vakcín:

1. Injekčná: spôsobuje reakciu celého imunitného systému, pichá sa podkožne ako bežné vakcíny, niekedy spôsobuje opuchy v mieste vpichu, ktoré spontánne vymiznú. Imunita nastupuje cca 14 dní po aplikácii druhej vakcíny ( pri vakcinácii prvý krát je nutné preočkovanie cca o 14 dní, potom funguje rok)

2. Intranasálna : ( sprej do nosa) spôsobuje hlavne reakciu v sliznici nosa, čo je miesto „prvého kontaktu“ pri nakazení sa, čím dochádza k ničeniu infekcie omnoho skôr ako prejde do celého organizmu, tj. priamo v nose, kde vakcína účinkuje. Preto je jej efekt omnoho výraznější ako pri bežnej injekčnej vakcíne. Imunita nastupuje už o 2 -3 dni po aplikácii, tiež je nutné ju pri prvej aplikácii preočkovať, potom funguje rok

Viac informácií Vám radi poskytneme priamo na ambulancii.