Váš miláčik seniorom 

 

Váš pes či mačička môžu byť s pribudajúcim sa vekom menej aktívni. Vzhľadom na ich vek sa môžu objaviť problémy, ktoré narušia ich pohodu a bežný priebeh života. Na procese starnutia sa podieľa veľa faktorov a je len na Vás, aby ste svojmu miláčikovi pomohli zachovať kvalitný a plnohodnotný život.

 

Kedy je môj spoločník vlastne seniorom?

O tomto probléme sa vedie veľa diskusií. Isté však je, že vek Vášho miláčika záleží od plemena, pohlavia, životného prostredia, výživy, či telesného pohybu.

 

Vek psa

 

Ľudský vek
pre malé plemená pre stredné plemená pre veľké plemená pre obrie plemená
5 rokov 49 rokov
6 rokov 50 rokov 55 rokov
7 rokov 50 rokov 55 rokov 61 rokov
8 rokov 53 rokov 54 rokov 59 rokov 66 rokov
9 rokov 57 rokov 58 rokov 63 rokov 71 rokov
10 rokov 60 rokov 62 rokov 67 rokov 78 rokov
11 rokov 64 rokov 66 rokov 73 rokov 85 rokov
12 rokov 67 rokov 70 rokov 78 rokov 91 rokov
13 rokov 71 rokov 74 rokov 82 rokov 97 rokov
14 rokov 76 rokov 79 rokov 86 rokov
15 rokov 80 rokov 84 rokov 91 rokov
16 rokov 85 rokov 89 rokov 96 rokov
17 rokov 90 rokov 94 rokov
18 rokov 95 rokov 98 rokov
19 rokov 99 rokov

 

Vek mačky Ľudský vek
8 rokov 48 rokov
9 rokov 52 rokov
10 rokov 56 rokov
11 rokov 60 rokov
12 rokov 64 rokov
13 rokov 68 rokov
14 rokov 72 rokov
15 rokov 76 rokov
16 rokov 80 rokov
17 rokov 84 rokov
18 rokov 88 rokov
19 rokov 92 rokov
20 rokov 96 rokov

Toto je len približné porovnanie.

 

 

Prejavy starnutia

  • poruchy termoregulácie: organizmus Vášho miláčika sa ťažšie vyrovnáva s rôznymi výkyvmi počasia.
  • poruchy homeostázy: pozorujeme u nich pokles pocitu smädu, čo je nebezpečné hlavne pri zvýšenom metabolizme a výdaji tepla (vysoká teplota, potenie, zvýšená záťaž). Dehydratácia sa prejavuje suchými sliznicami hlavne jazyka a nosa, pozorujeme aj zmeny správania.
  • dekubity (preležaniny): je to lokálna nekróza- odumieranie tkanív začínajúca najprv na koži resp. sliznici a neskôr môže zasiahnuť hlbšie tkanivá, podkožie či sval. Vyskytujú sa na miestach vystavených dlhotrvajúcemu mechanickému tlaku a častejšie v miestach, kde vyčnievajú kostné časti pokryté kožou s tenkou vrstvou. Miesto záleží tiež od polohy, v ktorej zviera leží na zemi a na akej podložke zvykne Váš miláčik líhavať.
  • obmedzenie pohybu: pri psychických problémoch- apatia, depresia, nevôľa, zviera je niekedy podráždené, nepokojné.Pri fyzických zmenách- skrátenie šliach, zníženie svalovej hmoty tzv. atrofia svalov, oslabenie kostí tzv. osteoporóza, narušenie prenosu nervového vzruchu (chôdza, postoj, pohyb), znížená peristaltika čriev, hnačky, zápchy, problémy s močením, infekcie obličiek a močových orgánov, rednutie kostí súvisí s predispozíciou k zlomeninám, k postihnutiu chrbtice a kĺbov, pľúcne embólie a srdcovocievne ochorenia.Čo robiť, keď Váš priateľ starne?
  1. Eliminujte dlhodobé nepriaznivé vplyvy ako vlhká zima, chlad, malý priestor, nedostatok telesného pohybu, veď pohyb je základ života :), neprimeraná záťaž napr. pri poľovačkách, psích záprahoch, túrach, či pri vykonávaní služby.
  1. Ochraňujte „psychiku“ Vášho miláčika- vyhýbajte sa stresovým situáciám, zabezpečte dostatočný priestor na oddych po záťaži, primerane ho zaťažovať.
  2. Pravidelné preventívne vyšetrenia súvisia tiež s včasnou diagnostikou a liečbou ochorenia, ktorým Váš psík či mačička môžu trpieť.
  3. Správna a zdravá výživa pomáha zaistiť kvalitný život Vášho miláčika a udržiavať jeho optimálnu hmotnosť.

Stovky plemien psov od cca 1kg do 80- 90kg síce patria do biologicky rovnakého druhu- Canis familiaris, avšak životné cykly a podmienky sú individuálne. Každý psík či mačička- individualista prechádza svojimi fázami starnutia. Spomaľuje sa adaptácia na zvýšenú telesnú záťaž, súčasne je zvýšená únavnosť, klesá odolnosť voči rôznym bakteriálnym infekciám aj výkon imunitného systému, pribúdajú náhle zmeny v správaní, klesá schopnosť udržať rovnováhu vnútorného prostredia, predlžuje sa rekonvalescencia po rôznych infekčných ochoreniach a chirurgických zákrokoch, mení sa odpoveď organizmu na lieky.

Zvieratá sú staršie ako si my ľudia uvedomujeme, a teda k zmenám súvisiacim s vekom dochádza u nich rýchlejšie. Zvieratá majú tendenciu svoje oslabenie skrývať a nič nedať najavo, čo býva aj problémom pri včasnom odhalení faktu, že niečo nieje v poriadku. Majú obrovský „herecký talent“, vie Vás potrápiť len zdanlivým bolením labky, a pritom dokáže skrývať skutočnú bolesť pri inej situácii. Prečo to robí? Je to jednoduché. Je to prirodzené, vrodené správanie kvôli ich ochrane proti predátorom, ktorú zdedili po svojich predkoch. Možno sa Vám to ani nezdá, ale doma máte šelmu! 🙂

Najčastejšie ochorenia Vášho miláčika: predovšetkým ide o ochorenie kĺbov, srdca, zubov, obličiek, pečene, hormonálne poruchy a pod.

Preventívny program je preto zameraný na včasné odhalenie ochorení vnútorných orgánov. Preto je dôležité doniesť Vášho miláčika na preventívnu prehliadku k nám. Biochemickým a hematologickým vyšetrením krvi, vyšetrením trusu a moču, neurologickým vyšetrením, USG či RTG a ďalšími diagnostickými postupmi môžeme včas odhaliť zdravotný problém Vášho zvieratka, a tým mu skvalitniť a možno predĺžiť život.

Nezabúdajte, že to najmenej, čo môžete pre svojho „drobca“ urobiť, je kvalitná strava, ktorá je vhodná pre jeho denný režim, vek a záťaž.