Leto sa blíži, a vieme že väčšina zodpovedných majiteľov, chce urobiť pre svojho štvornohého miláčika všetko tak, aby sa v lete cítil čo najpríjemnejšie. Takže, ak vidíte že Váš chlpatý psík alebo dlhosrstá mačka má na sebe hrubý, hustý kožúšok, môžete mať nutkanie rýchlo vytiahnuť strojček a oholiť ich až na kožu.

ALE POZOR, strojček ešte odložte.

Zatiaľ čo človek, by v horúcom počasí nevydržal športovať s niekoľkými vrstvami oblečenia, srsť Vášho zvieratka mu ale v skutočnosti poskytuje ochranu pred teplom. Správa sa ako izolácia, v zime ho chráni pred studeným počasím, ale taktiež v lete ho ochraňuje pred prehriatím.

Srsť našich štvornohých miláčikov má niekoľko vrstiev, ktoré sú nevyhnutné pre ich pohodlie v horúčave. Odstránením tohto prirodzeného ochladzovacieho systému môže viesť k nepohodliu psa ako aj mačky, prehriatiu a iných vážnych komplikácií ako spálenie kože až nebezpečná rakovina kože. Srsť je pre zviera aj ochranná bariéra proti vonkajším vplyvom ako špina, alergény, parazity,…

Tým, že existuje obrovské množstvo rás, ale aj  krížencov, nájdeme medzi nimi psíkov bez podsady, s podsadou, krátkosrsté, dlhosrsté, hladkosrsté, hrubosrsté, s kučeravou srsťou, bez srsti, s hodvábnou srsťou (typ vlasov). Kvôli veľkému počtu rôznych druhov srsti, nemôžeme povedať, že o každú srsť je starostlivosť rovnaká.

Ochranná vlastnosť srsti, je obzvlášť dôležitá pri psoch s dvojvrstvovou srsťou. Takýto psíkovia majú dlhšiu vonkajšiu srsť, tvorenú z ochranných chlpov, ktorá definuje vzhľad zvieraťa. Druhou vrstvou je podsada z kratších a vlnitejších vlasov. Medzi týmito vrstvami sa vytvárajú vzduchové bublinky, ktoré zodpovedajú za termoreguláciu, ako v zime tak aj v lete. Ak takého psíka ostriháme/oholíme, zabránime formovaniu týchto bubliniek, čím mu znemožníme termoreguláciu. Psíkovia nemajú potné žľazy, okrem miest na labkách, čiže ochladzovanie prebieha dychčaním. Ak psíka ostriháte, bude dychčať aj naďalej, len si bude menej vedieť udržať telesnú teplotu, čím hrozí riziko prehriatia.

TAKŽE ČO môžete robiť, aby ste im v lete uľavili?

U dlhosrstých plemien nechávajte skracovanie srsti na odborníka, nikdy nehoľte psa až na kožu. U ostaných plemien, alebo ak nechcete srsť vôbec skracovať, je potrebné psíka pravidelne vyčesávať, takýto psíkovia prirodzene plznú, a v letnom období ich srsť máva svetlejšiu farbu. Vyčesávajte čo najčastejšie, aby ste odstránili odumreté chlpy a umožnili tak koži dýchať.

Plemená, ktoré by nikdy nemali byť holené: Nemecký ovčiak, Sibírsky husky, Aljašský malamut, Belgický ovčiak, Border kólia, Zlatý retríver, plemená typu mastiff, Bernardín, Jazvečík, vodné plemená, Čau-čau, Pomerian…

Plemená, ktoré si vyžadujú úpravu srsti: Matézsky psík, Yorkšírsky teriér, Tibetský palácový psík, Shi-tzu,

Je dôležité poznať rozdiel medzi holením srsti, strihaním, trimovaním. Holenie psíka by malo byť len na odporúčanie veterinárneho lekára (pri chirurgických zákrokoch, ranách, …), strihanie psíka len pri určitých plemenách a vykonávané odborníkom, trimovanie úprava srsti pri plemenách s hrubou štruktúrou srsti – Írsky vlkodav, bradáč, hrubosrstý jazvečík, foxteriér. Ako sa starať o psíka v lete, čomu sa vyvarovať pre vás pripravíme v ďalšom článku.

 

MVDr.Katarína Hanáková

Join the discussion One Comment