Horúce letné počasie môže byť nebezpečné a nepríjemné aj pre zvieratká. Psy sa dokážu prehriať veľmi rýchlo, takéto prehriatie dokáže byť aj fatálne. Prečítajte si pár tipov ako toto obdobie zvládnuť čo najlepšie.

  1. Upravte si Vašu prechádzkovú rutinu

Môže Vás to lákať zobrať psíka na peknú dlhú prechádzku počas slnečného teplého dňa, to však môže byť pre psíka riskantné.

Zoberte ho na prechádzku skoro ráno alebo neskoro večer, keď je vzduch chladnejší a aj zem už stihne trošku vychladnúť. Labky mu to síce úplne neochráni, ale bude sa mu určite chodiť príjemnejšie.

Horúce chodníky, asfalt, umelé trávniky môžu psie labky veľmi nepekne popáliť, a aj krátka prechádzka bude pre psíka bolestivá. Ak si nie ste istý, či je povrch, po ktorom pôjdete, pre ich labky bezpečný, skúste položiť chrbát Vašej dlane na zem na 7 sekúnd. Ak máte problém takto ruku celý čas udržať, povrch nie je vhodný ani pre psie labky.

  1. Naučte sa rozpoznať prehriatie u Vášho miláčika

Prehriatie je jedno z najčastejších problémov, ktoré sa stávajú počas teplého počasia a nastáva vtedy, keď si Váš pes už ďalej nedokáže regulovať svoju telesnú teplotu.

Symptómy zahŕňajú nadmerné dychčanie, veľmi červené ďasná, zvracanie alebo hnačka, slabosť. Ak sa to ponechá bez povšimnutia, môže to skončiť smrťou. Ak máte podozrenie z prehriatia, navštívte čo najskôr veterinára.

Preto je potrebné počas horúcich dní dávať na psov pozor, aby sa neprehriali. Nikdy psíka nenechávajte samého v aute, ani ak sú okná pootvorené. Uistite sa, že na záhrade alebo v koterci majú vždy dostatok tieňa a prístup k čerstvej vode. Viac o tejto téme v článku TU.

  1. Majte doma dostatočné vetranie

Udržiavajte svoj domov čo najviac komfortný pre Vašich domácich miláčikov aj keď nie ste doma.

Pri príliš horúcom počasí zapnite ventilátor alebo klimatizáciu.

Počas dňa pozaťahujte žalúzie, rolety, závesy, aby ste čo najviac zamedzili ohrievaniu izby slnkom cez okná.

To všetko Vám pomôže pre zvieratko pripraviť príjemné prostredie, a predídete tomu, že mu začne byť príliš teplo.

  1. Udržiavajte ich hydratovaných

Psy potrebujú počas teplých dní piť veľké množstvo vody, aby sa udržali hydratovaní. Zabezpečiť im dostatok čerstvej, čistej vody či už doma, na záhrade alebo počas prechádzky, je veľmi dôležité.

Sú rôzne spôsoby ako psíka navnadiť, aby pil viac vody, napr. prípravou psích nanukov, ochutením vody v miske.

  1. Chladiaca podložka

Psy sa ochladzujú od spodných častí smerom do stredu, preto je dôležité aby ich labky a brucho neboli veľmi teplé. Položením vlhkej studenej osušky alebo deky na zem  a umožnením psovi si na ňu ľahnúť, je jednoduchá, efektívna cesta ako psíka schladiť.

Dajte osušku alebo deku pod tečúcu studenú vodu, vyžmýkajte prebytočnú vodu a umiestnite ju niekde v dome alebo na záhrade na zem. Nezabudnite pravidelne preplachovať v studenej vode, aby bol chladivý efekt nepretržitý.

Existujú aj chladiace podložky pre zvieratá, ktoré sa dajú kúpiť  v rôznych kamenných aj internetových obchodoch.

  1. Zabezpečte psovi tieň

Ak sa Váš psík rád hrá v záhrade, poprípade sa nachádza len na záhrade, je potrebné mu zabezpečiť dostatok miest kde sa vie ukryť pred slnkom.

Tieň, ktorý robia stromy, je vhodnejší ako ten, ktorý poskytujú psi búdy. V búdach nie je dostatočná cirkulácia vzduchu. Uvedomte si, že slnko sa počas dňa pohybuje, a tak by pes mal mať počas celého dňa tieň k dispozícii.

Môžete mu na terase do tieňa poukladať veci ako chladiacu podložku, misku s vodou, hračky, aby ste ho podnecovali tráviť čas mimo slnka.

  1. Menej pohybu

Je veľmi dôležité, aby Váš psík mal stále dostatok pohybu aj cez leto a horúce dni, avšak je potrebné pohyb počas najteplejších častí dňa zredukovať. Veľa fyzickej aktivity môže psovi spôsobiť rýchle prehriatie a môže byť dehydratovaný.

Preto namiesto behu zvoľte chôdzu, vyhýbajte sa aktivite počas najteplejších častí dňa. Nezabudni upozorniť aj deti, aby sa vyhýbali vysoko energetickým hrám so psíkmi počas horúceho počasia.

  1. Časté česanie

Česanie Vášho psa mu pomôže regulovať teplotu, hlavne ak má dlhú a hustú srsť.

Pravidelné česanie, ho nie len zbaví prebytočnej srsti ale zabezpečí lepšiu cirkuláciu vzduchu smerom ku koži. Zvážte aj strihanie srsti u psov, u ktorých sa to odporúča (nie každému psov ostrihanie srsti pomôže pri vysokých teplotách). K tejto téme sme už článok uverejnili ak Vás to zaujíma, kliknite TU.

  1. Namočte ich

Hra s vodou je skvelý spôsob ako ochladiť psíka počas horúcich dní a je to pre nich aj zábava.

Môžete zapnúť zavlažovanie alebo do tieňa položiť bazén aby sa osviežil počas dňa.

 

Veríme, že niektorú z našich rád využijete a uľahčíte svojmu domácemu miláčikovi prekonať vysoké teploty v čo najväčšom pohodlí. Prajeme Vám aj Vaším zvieratkám príjemné leto bez zdravotných komplikácií. V ďalšom článku sa budeme venovať cestovaniu s Vašim miláčikom.

MVDr. Katarína Hanáková