Pri cestovaní do zahraničia s Vašim miláčikom (pes, mačka, fretka) musí zviera spĺňať niekoľko podmienok (tieto podmienky sú platné pre súkromné cesty, nie pri predaji zvierat).

Zviera musí mať vydaný pas spoločenského zvieraťa (pas môže vydať len na to poverený veterinárny lekár). Na to aby mohlo mať zviera pas, musí byť identifikované. Čo znamená, že mu musí byť aplikovaný mikročip alebo čitateľné tetovanie vykonané pred 3.7.2011.

Ak cestujete v rámci Európskej únie musí mať zviera viac ako 3 mesiace a byť očkované proti besnote (minimálne 21 dní pred cestou).

Ak cestujete do štátov ako Veľká Británia, Severné Írsko, Malta či Fínsko okrem vyššie spomenutých podmienok, musí byť zviera aj odčervené proti Echinococcus multilocularis a to 1-5 dní pred cestou.

Pri ceste do krajín mimo Európskej únie sú podmienky rôzne, preto sa pred cestou vždy informujte u svojho veterinárneho lekára, čo všetko musí Vaše zviera spĺňať ,aby mu bol umožnený vstup do krajiny. Okrem spomínaných vecí ako pas, čipovanie, očkovanie proti besnote, je to často aj spomínané odčervenie, veterinárny certifikát či serologické vyšetrenie protilátok.

Pred každou cestou cez hranice Slovenska, navštívte svojho veterinára, zviera musí byť 24-48 hodín pred cestou vždy vyšetrené a do pasu musí mať potvrdený zdravotný stav vhodný na cestovanie.

V dostatočnom predstihu pred plánovanou cestou navštívte svojho veterinárneho lekára, ktorý Vám skontroluje a poradí čo Vám na cestu bude treba, aby to Vaše zvieratko zvádlo čo najlepšie.

 

CESTOVANIE

Od malého šteniatka je potrebné psíka učiť na cestovanie, najskôr sú to krátke vzdialenosti (ideálne spojené s odmenou na konci – prechádzka alebo výlet) a postupne tieto vzdialenosti predlžujte. Počas cesty vždy myslite na psíkovu ale aj svoju bezpečnosť. Psík by nemal voľne pobehovať po aute, buď zvoľte psí bezpečnostný pás, alebo ideálnejšie klietku/prepravku. V prepravke by mal mať možnosť si ľahnúť, postaviť sa, aj sa otočiť. Na jeho miesto dajte obľúbenú deku alebo hračku, aby sa cítil bezpečnejšie.

Pred dlhšou cestou skúste psíka vybehať, ak v aute zvykne zvracať, nedávajte mu pred tým jedlo ani pamlsky. Počas cesty sa snažte každé 3-4 hodiny robiť prestávky, s trvaním minimálne 30 minút, dovoľte sa mu prebehnúť, vykonať všetky potreby, napiť sa čerstvej vody.

Ak cestujete v lete, čas odchodu skúste naplánovať na noc alebo skoré ráno, kvôli vysokým teplotám cez deň. Nezabúdajte na vetranie a klimatizáciu. Kontrolujte svojho psíka, prehriatie je veľmi nebezpečné. (viac o prehriatí, ako ho rozpoznať a čo robiť, si môžete prečítať TU).

Ak Váš psík horšie znáša cestovanie, poraďte sa so svojim veterinárnym lekárom o možnostiach.

Ak cestujete so psíkom lietadlom, platia podobné odporúčania, pred cestou psíka naučte na prepravku, v ktorej bude letieť, poriadne ho vybehajte, zbaľte mu obľúbenú deku a hračku, pred cestou lietadlom nikdy nepoužívajte lieky so sedatívnym účinkom (psík je niekoľko hodín bez dozoru, môže dôjsť k prehriatiu alebo podchladeniu).

Ak chcete cestovať  s mačičkou, tiež je potrebné ju pred cestou naučiť na prepravku. Prepravku nechajte v izbe, kde sa mačka pohybuje voľne položenú, postupne jej môžete do prepravky začať dávať jesť alebo jej tam vložiť jej obľúbený pelech/deku. Na trhu existujú spreje s obsahom feromónov na upokojenie zvierat, na označenie priestoru, ktorý je pre ňu bezpečný. Postupne trénujte zatváranie mačky v prepravke, pri prenášaní prepravky z miesta na miesto/do auta držte prepravku zospodu, aby sa prepravka nehojdala (mačkám to spôsobuje zbytočný stres).

 

PRVÁ POMOC

Tak ako človek, aj psík sa môže zraniť a mať nejaké zdravotné problémy počas dovolenky, preto je dobré si so sebou zbaliť lekárničku. Lekárničku viete kúpiť už v hotovej verzii alebo si ju vyskladať sami.

A čo by mala taká lekárnička obsahovať?

  • Samolepiaci fixačný obväz – rýchle obviazanie rany, pri vytvorení dostatočného tlaku zastaví aj silnejšie krvácanie, nepotrebujete nožničky, dá sa odtrhnúť rukou
  • Sterilné gázy
  • Škrtidlo – pri veľmi silnom krvácaní, to môže psíkovi zachrániť život, vždy potrebné zaškrtiť nad ranou
  • Dezinfekciu – na vypláchnutie rán peroxid vodíka (štípe), pri potvrchových ranách použiť jódový roztok (napr Betadine) zvieratá neštípe, po poranení napr. labky možné použiť masť Betadine – dlhšie vydrží v rane
  • Rukavice, teplomer

Základné lieky pre psa:

  • Lieky proti hnačke a rehydratačné roztoky (vždy sa poraďte o vhodnom dávkovaní pre Vášho psíka, ako aj ktoré prípravky sú najvhodnejšie)
  • Lieky proti alergickej reakcii – dávkovanie a vhodné prípravky tiež prekonzultujte so svojim veterinárnym lekárom
  • Kvapky do očí na výplach

MVDr. Katarína Hanáková