Sánkuje sa Váš pes?

ANÁLNE ŽĽAZY PSOV

Análne žľazy alebo análne vačky, ako sa zvyknú nazývať, sú malé párové vačkovité útvary, ktoré sa nachádzajú medzi vnútorným a vonkajším análnym zvieračom. Jeden na každej strane konečníka v približnej pozícii 4 a 8 na ciferníku. Vyprázdňujú sa automaticky krátkym rovným vývodom spolu s výkalmi. Normálne sa v nich zhromažďuje olejovitá hnedastá tekutina výrazného zápachu.

Tekutina sa zo žliaz dostáva von spolu s výkalmi, ak sa to nedeje pravidelne, táto tekutina sa začne zahusťovať a jej vyprázdňovanie je obtiažnejšie. V tomto prípade dochádza k upchatiu, zväčšeniu žľazy na veľkosť fazule, oriešku až vlašského orechu, zapáleniu až infekcii análnej žľazy, pri dlho trvajúcom procese môže dôjsť až ku vzniku abscesu alebo prasknutiu žľazy cez kožu.

bigl vacky

NA ČO SLÚŽIA?

Výlučok z análnych žliaz je dôležitý z hľadiska sociálnych vzťahov psov, označovanie teritória, v niektorých literatúrach označované ako tzv. „odtlačky prstov“ psov.

PRÍZNAKY

Problém s vačkami sa prejavuje rôzne od jasných až po menej jasné príznaky.

Tento problém sa málo kedy vyskytuje u mačiek a veľkých plemien psov, vzniká skôr u malých až miniatúrnych plemien (čivava, yorkšírsky teriér, pudel, bradáč,…). Nie je obmedzený vekom ani pohlavím zvieraťa.

Predispozičným faktorom je však obezita zvieraťa, chronická hnačka alebo potravinová alergia.

ZVLÁDNUTIE PROBLÉMU A LIEČBA

Pri preplnení vačkou je zvládnutie problému jednoduchou a rýchlou záležitosťou, tlakom prstov sa nahromadený sekrét vytlačí von. U niektorých psov to nie je potrebné urobiť ani raz za život, u iných aj každý týždeň. Vždy je to individuálne.

Pri upchatí vývodu dochádza k vzniku zápalu vačku, častejšie je zápal jednostranný ako obojstranný. Dochádza k opuchu, začervenaniu v mieste zapáleného vačku až prasknutiu cez kožu. Tento proces je bolestivý, hojenie je zdĺhavé a nezaobíde sa bez podávania antibiotík.

PREVENCIA

Pri problémoch s preplňovaním alebo upchávaním žliaz prevencia zahŕňa okrem pravidelného manuálneho vyprázdňovanie žliaz, ktoré Vám môže váš veterinárny lekár odporučiť, aj zmenu v stravovaní, podáva sa krmivo so zvýšeným množstvom vlákniny. Pri potravinových alergiách je to zmena krmiva (zmena na rybaciu bielkovinu, hypoalergénna diéta, eliminačná diéta). Pri obezite je to samozrejme zníženie kŕmenej dávky a zvýšené množstvo pohybu.