Kastrovať či nie, kedy je to najlepšie vykonať? Možno si kladiete tieto otázky. Pokiaľ ste rozhodnutí, že nechcete mať mláďatá od svojich zvierat, je vhodné rozmýšľať o vykastrovaní vášho miláčika.

Ovariohysterektómia – kastrácia súk

U súk sú najčastejšími príčinami úhynu vo vyššom veku zápaly maternice, cysty, nádory vaječníkov a nádory na mliečnych žľazách. Operačným zákrokom, ktorým sa sukám odstránia vaječníky aj maternica sa zvyšujú šance na dlhší a komfortnejší život. Po tomto zákroku sa u súk výrazne nemení správanie ani aktivita, no nemusíte ani vynakladať úsilie pri zabránení nežiaduceho krytia, či prežívať zmeny správania pri tzv. falošnej gravidite. Aplikácia vysokých dávok umelých hormónov v antikoncepčných injekciách určite nie je najšťastnejším riešením, pretože prináša množstvo nežiaducich účinkov, ktoré navonok nie sú pozorovateľné, no zvyknú sa prejaviť po dlhšej dobe (napr.cukrovka, nádory alebo cysty vaječníkov) .Často hovoríte, že by suka mala mať aspoň raz šteniatka. Výskumy potvrdzujú, že nie je príliš veľký rozdiel medzi sukami, ktoré už mali raz šteniatka a tými, ktoré ich nemali vôbec, no ukázalo sa, že čím skôr sa operácia vykoná, tým je väčší ochranný efekt proti nádorom mliečnej žľazy. Z hľadiska vývoja a dosiahnutia pohlavnej dospelosti by sa mala suka operovať až po prvom háraní. Pokiaľ sa zákrok vykoná medzi 1.- 2. háraním , je ochranný efekt až 90%. S každým ďalším háraním sa znižuje, po 4 háraní už zostáva rovnaký zhruba 30%. Pokiaľ nie ste v rodine stále rozhodnutí či absolvovať tento zákrok možno vám pomôže fakt, že v poslednej dobe sa stretávame v našej praxi s čoraz častejším problémom so zápalom maternice u súk, bohužiaľ už vyskytujúcim sa u súk mladších ako 5 rokov. A treba podotknúť, že pri zápale maternice môže suka uhynúť, takže aj samotný zákrok je oveľa rizikovejší ako u zdravej suky.

Orchiektomia-kastrácia psov

Chirurgické odstránenie semenníkov sa vykonáva väčšinou z dôvodu zníženia nadmernej aktivity či pohlavného pudu v prostredí s väčšou koncentráciou psov aj so zdravotných dôvodov. Psy pri zachytení pachov háravej suky dokážu napáchať riadne škody (útek, napadnutie iných psov), nechcú žrať, demolujú nábytky, sú hluční. Kastrácia ale nenaučí psa počúvať, takže netreba zabúdať aj na správnu výchovu od malička. Staršie psy mávajú často problém s prostatou a vykastrovaním sa znižuje riziko s výskytom ochorení prostaty (hyperplazia prostaty, cysty). Taktiež sa eliminuje výskyt perineálnej hernie (prietrž), ktorá je závažným problémom u psov. Netreba zabúdať ani na kryptorchidov- psy s nezostúpenými semenníkmi , ktoré väčšinou časom nádorovite zbujnejú. Z tohto dôvodu by sa mali odstrániť čím skôr po dovŕšení 12mes. veku, pretože je toto ochorenie dedičné, takýto psy by sa určite nemali využívať na ďalšie rozmnožovanie.

Samozrejme aj v tomto prípade sa vyskytujú negatíva v podobe zvýšenej telesnej hmotnosti spomalením metabolizmu, či inkontinencia, ktorá sa vyskytuje u 1-2% prípadov po kastrácii. Zmeny v povahe sú zriedkavé, môže sa vyskytnúť mierne skľudnenie či výraznejšia fixácia na majiteľa.