Kastrácia

kastracia_kotov1

Sterilizácia (u mačiek) alebo kastrácia (u kocúrov) je rutinný veterinárny zákrok, pri ktorom sa odstránia reprodukčné orgány, čím sa zabráni ďalšiemu množeniu. Vykonanie tohto zákroku je pre majiteľov správne rozhodnutie v prospech mačky aj samotného majiteľa, či už zo zdravotných dôvodov alebo z hľadiska jej chovania.

VÝHODY:

NEVÝHODY:

Kedy je vhodná doba?

U kocúrov odporúčame vykonať tento zákrok určite po dovŕšení 12mesiacov, nakoľko sa do vtedy vyvíja močová rúra, čím sa zredukuje výskyt jej obštrukcie (upchatia) pri močových kameňoch. U mačiek je to obyčajne po prvej ruji najskôr možné alebo týždeň po ukončení tej ďalšej. Počas ruje neodporúčame u mačiek tento zákrok vykonávať z dôvodu vyššieho prekrvenia orgánov a tým aj krvácania. Pred zákrokom je nutná hladovka 12hodín, keďže sa operácia vykonáva v celkovej narkóze.

Po operácii je vhodné mačkám zabezpečiť krmivo pre sterilizované mačky, čím znížite alebo úplne elimunujete riziko tvorby močových kameňov. Netreba zabúdať na dostatok tekutín (voda), ak vaša mačka nepije veľa,skúste jej podávať misky s vodou na miesta kde sa najviac zdržuje (parapety nad radiátormi napr.).

Zmení sa vaša mačka po operácii?

Mala by mať mačka aspoň raz mačatá?

Treba kocúrov kastrovať?

kastracia2 kastracia (1)

(jar?marec?A ja čo mám robiť)

Pridaj komentár