Mačky

Aj tieto štvornohé ratolesti môže skoliť nejaké ochorenie, ktorému by ste sa mohli vyhnúť pravidelnou vakcináciou u vášho veterinárneho lekára. Vakcinujú sa samozrejme iba zdravé mačiatka či dospelé mačky, ktoré by nemali byť gravidné ani v ruji.

Prvá vakcinácia mačiatka sa vykonáva vo veku 8.-9. týždňov proti vírusu panleukopénie, rhinotracheitídy a kalicivirózy.

Druhá vakcinácia (revakcinácia) sa vykonáva následne vo veku 12. týždňov proti vírusu panleukopénie, rhinotracheitídy, kalicivirózy a proti besnote, potom nasleduje každoročná revakcinácia.

Po absolvovaní každej vakcinácie netreba zabúdať na odčervovanie, u dospelých mačiek každý 3-4 mesiac.

PANLEUKOPÉNIA, FPLV– Mačací Mor

Toto ochorenie je vysokovirulentné a napadá iba mačky. Inkubačná doba trvá 2-10dní. Postihuje hlavne tráviaci aparát a má rýchly priebeh. Prenáša sa sekrétmi chorých jedincov a kontaminovanými predmetmi alebo krmivom a vodou. Prejavuje sa silnými hnačkami (s prímesou krvi), zvracaním, zviera nepije a neje, je apatické a často dochádza k jeho úhynu. Nakazené gravidné mačky môžu potratiť alebo porodia mačiatka s mozgovým postihnutím(nekoordinujú pohyby) či slepotou.

INFEKČNÁ RHINOTRACHEITÍDA a KALICIVIRÓZA

Sú vírusové ochorenia, ktoré spôsobujú herpesvírus a calicivírus a väčšinou napádajú organizmus mačky súbežne. Nakaziť sa môže každý jedinec, hlavne pri oslabení iminuty, kontaminovanými predmetmi, krmivom či v styku so sekrétmi chorých jedincov. Prejavuje sa výtokmi z očí, nosa, kýchaním, kašľom, nechutenstvom až zápalom pľúc, ktorý môže viesť až k úhynu.

BESNOTA

Toto vírusové ochorenie je prenosné aj na človeka. Zviera sa môže nakaziť pohryzením voľne žijúceho chorého jedinca ( líška, mačka divá). Vírus napadá mozog a bohužial do dnes neexistuje účinný liek proti nemu, takže nakazené zviera uhynie alebo pri podozrení nákazy sa utratí, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. (viac info pod vakcináciou psov)

Pridaj komentár